Seminarium Przyrodnicze – już za nami

W sobotę, 17 października w Miejskim Centrum Kultury w Czarnkowie, odbyło się Seminarium Przyrodnicze. Atrakcją imprezy był IV Nadnotecki Konkurs Wiedzy Przyrodniczej dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów.

Seminarium Przyrodnicze to impreza kierowana głównie do uczniów powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. W tym roku również cieszyła się sporym zainteresowaniem. W gościnnej sali kinowej Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie zebrało się około 60 uczniów wraz z opiekunami. Wszyscy wysłuchali wykładów, przygotowanych przez Nadnoteckie Koło PTOP „Salamandra”. Pierwszy z nich – przedstawiony przez Marka Maluśkiewicza – dotyczył działań prowadzonych przez „Salamandrę” w naszym regionie. Uczestnikom zaprezentowano też gatunki, na które warto zwrócić uwagę wędrując po nadnoteckich łąkach – nie tylko ptaki, ale również nie cieszące się zbytnią sympatią płazy. Uwieńczeniem wykładu była projekcja filmu „Kulik wielki – władca nadnoteckich łąk”. Drugi wykład opisywał najciekawsze ptaki drapieżne występujące w dolinie Noteci. O tym, że nie każdy ptak drapieżny to jastrząb – opowiadał Jakub Glapan. Przez cały czas trwania seminarium czynne było stoisko Towarzystwa, na którym jak zwykle znalazło się wiele ciekawych wydawnictw.

Tradycyjnie, podczas Seminarium, odbył się Nadnotecki Konkurs Wiedzy Przyrodniczej. Jego tematem były ptaki doliny Noteci. Uczestnicy konkursu musieli rozwiązać test, oznaczyć gatunki przedstawione na rysunkach oraz rozpoznać ptaki po głosach. Mimo niełatwych zadań większość uczestników nie miała problemów z prawidłowymi odpowiedziami. Wśród uczniów ze Szkół Podstawowych najlepszy okazał się: Mikołaj Dziedzic (SP nr 2 w Trzciance), II miejsce zajęła Anna Adamska (SP w Hucie), a III – Angelika Surma (SP w Sarbii). Wśród uczniów Gimnazjów na I pozycji uplasowała się Agnieszka Wolniewicz, na II – Joanna Palczak, a III miejsce wywalczyła Julia Fryska (wszyscy z Gimnazjum w Gębicach). Ciekawe nagrody książkowe i sprzęt turystyczny dla zwycięzców ufundowali: Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Czarnkowie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, sklep internetowy przyrodnicze.pl oraz PTOP „Salamandra”.

Seminarium odbyło się dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy: Ani Frankowskiej, Jakuba Glapana, Marka Maluśkiewicza, Dominika Mendyka, Ani Tomaszewskiej i Pawła Tomaszewskiego.