W połowie lutego odbyło się spotkanie Zarządu Nadnoteckiego Koła PTOP „Salamandra”. Jego głównym tematem było wypracowanie strategii działań na 2014 rok. Poniżej prezentujemy najważniejsze prace zaplanowane na ten sezon.
Kontynuować będziemy prace związane z dudkiem na obszarze NATURA 2000 „Nadnoteckie Łęgi”. Chcemy poznać nie tylko liczebność i rozmieszczenie tego gatunku, ale przede wszystkim przyjrzeć się bliżej biologii i ekologii dudka. Będziemy więc wyszukiwać miejsca, w których ptaki te zakładają swoje gniazda. Podsumowaniem akcji DUDEK będzie publikacja, w jednym z czasopism ornitologicznych. W kwietniu powiesimy też skrzynki lęgowe, których nie udało nam się zamontować w ubiegłym roku.
Na „Nadnoteckich Łęgach” prowadzić będziemy także obserwacje pustułki. Przypuszczamy, że liczebność tego gatunku zaczęła w ostatnich latach wzrastać. Chcemy poznać przyczyny tego trendu i przyjrzeć się miejscom, w których najchętniej gniazdują te sokoły. Na początku maja zorganizujemy biwak pod namiotami, podczas którego prowadzić będziemy prace terenowe.
Tradycyjnie w lipcu planujemy policzyć bociany gniazdujące w dolinie Noteci. W tym roku przypada również Międzynarodowe Liczenie Gniazd Bociana Białego, stąd chcielibyśmy rozszerzyć liczenie na większy obszar. To jednak zależy przede wszystkim od liczby ochotników, którzy włączą się w badania
Będziemy też prowadzić nocne nasłuchiwania sów (zarówno w lasach, jak i w krajobrazie rolniczym), a także kontrole, powieszonych w minionych latach, skrzynek lęgowych dla płomykówki. Zamierzamy wydać folder promujący czarnkowsko-trzcianeckie pomniki przyrody. Już na przełomie marca i kwietnia zapraszamy do wzięcia udziału w pracach porządkowych przy naszym punkcie edukacyjnym LIPICA. Szczegóły wkrótce.
Wszystkich zainteresowanych przyrodą północnej Wielkopolski i wspólnymi działaniami prosimy o kontakt: notec@salamandra.org.pl. Zapraszamy również do śledzenia naszej strony Internetowej i profilu na facebooku.