Czy łosie można spotkać w dolinie Noteci? Okazuje się, że tak. Wielkość populacji nadnoteckiej szacuje się na 30-40 osobników. W różnych częściach doliny widywano pojedyncze osobniki, choć najwięcej ich spotkać można w województwie kujawsko-pomorskim. A co powinniśmy wiedzieć o łosiu? Zapraszamy do lektury artykułu poniżej!
Łoś (Alces alces) jest największym ssakiem lądowym w Europie. Jest parzystokopytny i należy do rodziny jeleniowatych. Chętnie zajmuje tereny podmokłe zarośnięte drzewami i krzewami. Żyje również w jasnych lasach, w których penetrować może tereny bagienne, moczary i torfowiska. Ważne jest by miał on dostęp do podmokłych łąk lub zbiorników wodnych.
Jest to zwierzę dużych rozmiarów, samce osiągają 170-210 cm w kłębie i ważą nawet do 700 kg. Samice jednak są drobniejsze i nie przekraczają wagi 400 kg. Łosie mają duże łby z szerokim pyskiem, wydłużoną górną wargą i ruchliwym językiem. Oczy małe, nozdrza skośne w dół, uszy długie i spiczaste. Szyja łosi jest krótka, masywna i zwisa z niej tłuszczowa narośl zakończona długim włosiem, jest to tzw. broda. W kłębie wyraźnie odznacza się mały garb. Umaszczenie łosia jest jednolicie brunatne, jedynie nogi są jaśniejsze białawo-szare. Najbardziej charakterystyczną cechą tych zwierząt jest ogromne poziome poroże oraz długie badyle, czyli nogi.
Łosie prowadzą raczej dzienny tryb życia, ale można je spotkać żerujące również wieczorem lub nocą. Głównym pokarmem są rośliny zielone i to najczęściej te rosnące w wodzie, poza tym lubią trawę i turzycę, liście oraz pędy drzew. Zimą często jadłospis łosia ogranicza się do igieł sosnowych i jodłowych oraz szeroko dostępnej kory drzew.
Okres godowy zwany jest bukowiskiem i przypada na przełom września i października. Zwierzęta nawołują się głośnym, stękającym porykiwaniem. Samce rywalizując o klępę demonstrują nawzajem swoją siłę poprzez porykiwanie, okazywanie zębów czy wielkości poroża. Niekiedy te zabiegi nie wystarczają i dochodzi do starcia między rywalami. Wygra ten byk, który przepchnie przeciwnika dalej. Zwycięzca pozostaje przy klępie ok. 7 dni i potem szuka kolejnej partnerki.
Ciąża u łosz (klęp) trwa ok. 8 miesięcy i zazwyczaj jest pojedyncza, jednak samica może urodzić nawet do 3 młodych. Łoszaki po urodzeniu ważą ok. 15 kg, lecz po 5 miesiącach ich waga sięga 150 kg. Towarzyszą w wędrówce matki już po 3 dniach od narodzin i pozostają przy niej do drugiego roku życia. Ssą mleko przez pierwsze 4 miesiące stopniowo uzupełniając dietę o pokarm stały w trzecim miesiącu. Dojrzałość płciową osiągają zazwyczaj w wieku 3 lat.
Po okresie godowym samce są gotowe zrzucić swoje poroże. Rosochy łosia mają układ poziomy i mogą mierzyć 1,5-2 m rozpiętości. Mają liczne odnogi, których jednak nie należy traktować jako wymiaru wieku. Poroże może przybrać postać szerokich okazałych łopat, wtedy osobnika posiadającego takie rosochy nazywa się łopataczem lub też może przypominać poroże jelenia w postaci tyk z długimi odnogami, samca takiego zwie się wtedy badylarzem.
CZY WIESZ, ŻE…
- …łosie mają bardzo słaby wzrok i prawie nic nie widzą, za to ich węch i słuch jest doskonały.
- …łosie poruszają się inochodem, czyli podnoszą jednocześnie kończyny z jednej strony ciała.
- …łosie poruszają się powolnie i mozolnie, potrafią jednak biec kłusem z prędkością 30 km/h a uciekając mogą osiągnąć prędkość nawet 60 km/h.
- …łosie nigdy nie galopują.
- …łosie źle znoszą upały i już przy temperaturze 10 stopni Celsjusza chętnie chłodzą się w wodzie.
- …łosie doskonale pływają i potrafią przepłynąć nawet 20 km dystans. Potrafią również nurkować na głębokość 5 m przez 30-50 s.
- …poroże łosi może ważyć nawet 25-30 kg.
- …stosunek łosi trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund.
- …łosie są samotnikami, lecz tworzą tzw. grupy rodzinne składające się z klep i ich potomstwa.
- …łosie mogą żyć nawet 20-25 lat.
Opracowała: Ania Frankowska