Jak pomagać ptakom

prelekcje.jpgCo zrobić, aby ptaki zagościły w naszym otoczeniu? Jak zbudować skrzynkę lęgową i czym karmić ptaki zimą? W jaki sposób pomagać pisklętom, które wypadły z gniazda? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań otrzymali uczniowie szkół, w których odbyły się prelekcje „Jak pomagać ptakom”, prowadzone przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”.

Wiedza przekazywana uczniom podczas prelekcji dotyczyła prostych działań, mających na celu pomoc ptakom występującym w otoczeniu człowieka, a także rozpoznawania najliczniejszych gatunków. Przy okazji obalanych było wiele mitów, których powielanie może doprowadzić do szkodzenia skrzydlatym przyjaciołom. Przykładowo – powszechnie uważa się, że zimą dobrym pokarmem dla ptaków jest chleb. Okazuje się, że karmienie ptaków chlebem może doprowadzić nie tylko do poważnych chorób, ale także do śmierci ptaków. Zwierzęta te należy dokarmiać ziarnem (najlepiej słonecznika), dla sikor odpowiednia będzie niesolona słonina, a dla kaczek i łabędzi ugotowane warzywa. Unikać należy resztek z naszych stołów, które są dla ptaków szkodliwe.

 Dużo wątpliwości budzi też pomaganie znalezionym ptakom. Nie w każdym przypadku nasza pomoc jest konieczna. Każdego roku, na przełomie maja i czerwca młode, nielotne jeszcze ptaki (tzw. podloty) opuszczają swoje gniazda i kierowane chęcią poznania otaczającego świata rozlatują się po najbliższej okolicy. Wyglądają wtedy bardzo nieporadnie i często chcemy im pomagać. W rzeczywistości znajdują się pod opieką swoich rodziców, więc w żadnym wypadku nie powinniśmy ich zabierać i udzielać pomocy! W miastach szczególnie często można się natknąć na podloty ptaków krukowatych (młodych wron, gawronów, srok czy kawek), drozdów (kosów, śpiewaków, kwiczołów) czasem również puszczyków, uszatek i pustułek.

W sumie przeprowadzonych zostało 25 prelekcji, w 9 szkołach powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Uczestniczyło w nich niemal 900 uczniów! Biorący udział w zajęciach uczniowie zapoznawali się z prezentacją multimedialną, brali udział w konkursach i zabawach. Otrzymali też foldery. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: www.przyroda.most.org.pl/pomaganie.

 

Projekt był realizowany dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego

  logo_wfos.jpg      herb powiat.gif