Przez kilka dni przyrodnicy obrączkowali bociany białe nad Notecią. Udało im się oznakować około 80 tych ptaków. W biwaku obrączkarskim zorganizowanym przez „Salamandrę” wzięło udział kilkunastu wolontariuszy.
Położone w gminie Czarnków Walkowice stały się bazą terenową przyrodników. Codziennie wyruszali oni w inny rejon doliny Noteci, by obrączkować bociany. Dzięki podnośnikowi koszowemu, dostęp do gniazd nie stanowił żadnego problemu. Ptaki były transportowane na ziemię i tutaj mierzone i obrączkowane. Następnie szybko wracały do swojego gniazda. Tego typu działania prowadzone były dotychczas nad Notecią niezwykle rzadko. A dzięki obrączkowaniu możemy się dowiedzieć wiele cennych informacji o życiu bocianów. Ptasia obrączka posiada indywidualny numer, który można odczytać przez lornetkę lub lunetę. Takie stwierdzenie dostarcza wiadomości np. o wieku bociana, trasie wędrówki czy też miejscu osiedlenia się. Dzięki obrączkowaniu można lepiej poznać gatunek, a w efekcie jeszcze lepiej go chronić.
Zobacz galerię zdjęć (około 80 zdjęć)!
W ciągu kilku dni wolontariusze pod okiem obrączkarzy oznakowali około 80 młodych bocianów z około 30 gniazd – położonych głównie w okolicach Czarnkowa, Wielenia i Ujścia. Były to gniazda umiejscowione na dachach budynków, drzewach, kominach i specjalnie w tym celu ustawionych słupach. Akcja wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców doliny. Przyrodnicy chętnie opowiadali o tych ptakach, rozdawali też ulotki, filmy, pocztówki i plakaty – oczywiście wszystko dotyczące bociana. Dzieci chętnie robiły sobie z młodymi boćkami zdjęcia. Jednak wolontariusze nie tylko uczestniczyli w obrączkowaniu. Naprawili kilka platform lęgowych, licząc, ze już za rok znajdą one swoich lokatorów. Uczestniczyli też w liczenia gniazd i lęgów bocianich, a nocą w obrączkowaniu derkaczy. Podczas biwaku odbywały się również prelekcje i wykłady związane z ochroną przyrody doliny Noteci prowadzone przez działaczy PTOP „Salamandra”.
Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” serdecznie dziękuję wolontariuszom, którzy wzięli udział w biwaku nad Notecią. Dziękujemy za zaangażowanie przy pracach terenowych i niezwykle sympatyczną atmosferę. Liczymy, że spotkamy się w komplecie za rok!
Biwak zorganizowano w ramach projektu „Ochrona bociana białego nad Notecią”. Biwak odbył się dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Browaru Gontyniec.